Porozumienie bez przemocy – jak oswoić szakala?

Dnia 11.12.2018 r. Pani Izabela E. Dąbrowska (pedagog szkolny) oraz Pani Ewa Bystrzyńska (psycholog szkolny) uczestniczyły w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Ostrołęce w warsztatach pt. „Porozumienie bez przemocy” prowadzonych przez Panią Elżbietę Stawińską. Zwróciła ona uwagę na istotę porozumiewania się ludzi, czyli miłość.

Według specjalisty, najważniejszym przesłaniem w porozumieniu bez przemocy jest miłość, którą okazujemy innym ludziom. –

Ewangelia mówi, że mamy kochać bliźniego jak siebie samego. Pierwszą osobą, którą powinnam się zająć, której mam okazywać empatię i miłość, jestem ja. Jeśli będę kochać siebie, dostrzegać swoją wartość, będę siebie szanować, nazywać swoje potrzeby i uczucia, wówczas moje wnętrze będzie uporządkowane, znajdzie się w nim miejsce także dla potrzeb innych osób.

Pedagog przekonuje, że każdy szakal może stać się żyrafą. –

Szakal to tak naprawdę nieoswojona żyrafa. Ważne, żeby go w sobie rozpoznać. Zobaczyć, co powoduje we mnie nieporządek, chwycić szakala za uszy i zmienić swoje negatywne, osądzające, oskarżające myśli na pozytywne, wyrażające empatię, szacunek i miłość.

Pedagog i psycholog