„Licealiści czytają dzieciom”

Dnia 12.03.2019 r. uczennice klasy 2f, tj. Aneta Pruszkowska, Aleksandra Tańska oraz Marta Rolka I LO w Ostrołęce poprowadziły pod kierunkiem p. Izabeli E. Dąbrowskiej (pedagoga szkolnego, doradcy zawodowego) w grupie 4 – latków „Rybki” zajęcia edukacyjne w ramach Innowacji Pedagogicznej: „Licealiści czytają dzieciom”; temat: „Jestem odpowiedzialny”.

Młodzież zapoznała dzieci z tekstem opowiadania pt. „Franklin chce mieć zwierzątko” Paulette Bourgeois; zachęcała je do odpowiedzi na pytania związane z treścią książki: Jakie wybralibyście zwierzątko, aby się nim opiekować? Dlaczego? Jakie zwierzątko wybrał Franklin? Jak można je nazwać? Czy Franklin był na tyle odpowiedzialny, aby opiekować się rybką? Dlaczego? Jakie macie w domu zwierzątko? O jakim zwierzątku marzycie? Kolejnym elementem zajęć były „Muzyczne krzesła”. Dziecko, które odpadło z gry otrzymywało rysunek zwierzątka, które miało pokolorować. Następnie zaproszono wszystkich uczestników spotkania do wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Przedszkolaki miały także okazję wykazać się wiedzą na temat zwierząt żyjących w Zoo, odgadując przygotowane przez licealistki zagadki. Ogromną atrakcją dla dzieci była zabawa z wykorzystaniem animacyjnej chusty Klanza: „miejscami zamieniają się osoby, które…”, „morskie fale”, „sztorm”, „bilard”, „kogo brakuje?”, „kolory”.

Dokonano podsumowania zajęć, zwracając uwagę na kategorię pedagogiczną „odpowiedzialności” w życiu, zarówno dziecka, jak i dorosłego człowieka. Na pożegnanie wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali słodkie upominki.

Izabela E. Dąbrowska,
pedagog szkolny

„Licealiści czytają dzieciom” (12.03.2019)