„Piknik militarny”

W dniu 22.03.2019 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z członkami Kurpiowskiej Grupy Historycznej „Ostoja” z Ostrołęki. Było ono poświęcone historii Polski w okresie od roku 1914 do roku 1956, ze szczególnym uwzględnieniem uzbrojenia i wyposażenia polskich formacji zbrojnych tego okresu. Prowadzący spotkanie Dowódca KGH ‚Ostoja’ p. Zbigniew Janiszewski wraz z uczniem naszej szkoły Janem Karpińskim z klasy 3 E, będącym jednocześnie członkiem w/w Grupy, prezentowali różne militaria – były to zarówno repliki broni krótkiej – pistoletów oraz pistoletów automatycznych, karabinów ręcznych i maszynowych, replikę polskiego granatnika wz. 36, granaty ręczne, bagnety oraz inne osobiste wyposażenie żołnierza jak manierki, ładownice, mundury oraz sanitariat polowy. Pokazane repliki broni oraz wyposażenia były produkowane zarówno w fabrykach krajowych jak i zdobywane na wrogu oraz przekazywane w formie zrzutów w ramach pomocy polskiemu ruchowi oporu z krajów sprzymierzonych. Prowadzący w sposób obrazowy omawiali i pokazywali poszczególne egzemplarze swoich zbiorów.

Wielką atrakcją dla uczestników spotkania była możliwość wzięcia bezpośrednio do ręki i dokładnego obejrzenia każdego egzemplarza.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 1g, 1f, 1c, 1d, 3d.

Organizator spotkania
p.Wojciech Wilczek